Petoviona sodi med največja središča mitraizma v Evropi. Na Ptuju, kjer je bil sedež vojaštva in centralnih carinskih ter davčnih provincialnih uradov, je bilo doslej odkritih kar pet svetišč.
V zahodnem delu mesta, na Spodnji Hajdini, je bilo v letih 1898/99 odkrito najstarejše Mitrovo svetišče v obdonavskih rimskih provincah. Sredi 2. stoletja so ga zgradili uslužbenci ilirske carine s sedežem v Petovioni. Tempelj je ohranjen na mestu najdbe. V njem so razporejeni posvetilni kamni z napisi in reliefnimi upodobitvami, ki prikazujejo mite in atribute, povezane z Mitro in stopnjami napredovanja vernikov. V osrednjem poglobljenem delu je na enem izmed žrtvenikov v polni plastiki prikazano Mitrovo rojstvo iz skale. Posebno pozornost zasluži tudi stebrast oltar s kipom bikonosca, eden od dveh še ohranjenih na svetu.
Na Zgornjem Bregu je bilo v gosto pozidani stanovanjski četrti takratnega mesta postavljeno največje Mitrovo svetišče. Odkrito je bilo leta 1913. Ohranjeno je pod zaščitno stavbo, ki jo je postavilo takratno Muzejsko društvo. V svetišču iz 3. stoletja prevladujejo žrtveniki s posvetili vojakov legij XIII. Gemine in V. Makedonske. Ob izvirni opremi svetišča so razstavljeni še reliefna posvetilna plošča Vzvišenim dojiljam, doprsje boginje rodovitnosti Velike matere, oltarne plošče iz mitreja v Modriču na Pohorju in plošča z reliefom Saksana, zavetnika kamnosekov, s Šmartnega na Pohorju.
V. petovionski mitrej, Hotel Mitra, Prešernova 6, od 15. junija 2020 dalje: v hotelski avli je vsak dan od 8. do 21. ure možen ogled spomenikov V. petovionskega mitreja.
Nekatere spomenike si lahko ogledate v podatkovni bazi slovenskih muzejev in galerij.
Spomeniki obeh mitrejev so v podatkovni bazi antičnih kamnitih spomenikov.