
Ptujsko in Dravsko polje, Haloze in Slovenske gorice so območja v severovzhodni Sloveniji, ki zbujajo pozornost zaradi velikega števila in raznovrstnosti tradicionalnih pustnih mask.
V zbirki mask na Ptujskem gradu so na ogled orači, rusa, medved, baba nosi deda, haloški Jürek, ploharji, kopanja, picek, kura, vile, dornavski cigani, kopjaš, kurenti in hudič.
Najbolj priljubljen in množičen tradicionalni lik je korant ali kurent. Njegov izvor še ni pojasnjen. Po starem verovanju naj bi bil korant demon, ki je preganjal zimo in vabil v deželo pomlad.
Za šolanje na daljavo smo pripravili več spletnih vsebin, ki jih lahko povežemo z učnim načrtom pri predmetih spoznavanje okolja, družba, zgodovina, likovna in tehnična vzgoja. Spletne vsebine so namenjene različnih starostnim obdobjem. Predlagamo, da iz spodnjega nabora vsak učitelj sam izbere ustrezne vsebine za svoje učence:
Ogled razstave:
~ 360 VR ogled muzejske razstave ZBIRKA TRADICIONALNIH PUSTNIH MASK v Ptujskem gradu na Google Arts & Culture ali na Facebooku
~ Spletna razstava PTUJSKE MASKE RAJAMO
Video in tv posnetki:
~ BI BANSI LAHKO BIL KURENT? , tv posnetek
~ IZDELAVA KORANTIJE, posnetek
~ MUZEALNICA / Muzejska ustvarjalnica: Obris dlani kot maska, posnetek
~ TRADICIONALNE PUSTNE MASKE NA PTUJSKEM OBMOČJU, video posnetki
Publikacije:
~ Slikanica MALI KURENT
Malo za zabavo:
~ MALI KURENT, puzzle